Kawa to niezwykle popularny napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Istnieje wiele metod jej parzenia, a oprócz tych tradycyjnych i dobrze znanych możesz także wybrać alternatywne sposoby. Sposób, w jaki przygotujesz napar, może znacząco wpłynąć na smak, aromat i intensywność. Poznaj mniej znane, ale fantastyczne sposoby parzenia kawy i przekonaj się, który z nich jest najlepszym rozwiązaniem także dla Ciebie.

Chemex

Jest to metoda parzenia kawy uważana za jedną z najbardziej eleganckich. W jej trakcie wykorzystywany jest szklany dzbanek o charakterystycznym kształcie klepsydry oraz specjalne papierowe filtry. Długi proces parzenia sprawia, że gotowy napar jest klarowny i ma wyrazisty smak. To właśnie najważniejsze zalety tej metody. Można zaliczyć do nich także opcję przygotowania większej liczby kaw jednocześnie.

Ten sposób przygotowywania aromatycznego naparu ma jednak także wady. Największą z nich jest długi czas parzenia, dlatego jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie ten rytuał, który chcą celebrować. Trzeba także wyposażyć się w specjalne filtry oraz dzbanek, który ze względu na materiał wykonania jest dość delikatny i podatny na uszkodzenia. Jeśli jednak lubisz delektować się wyrazistym smakiem kawy, to metoda chemex jest właśnie dla Ciebie.

Aeropress

Metoda ta wymaga zastosowania urządzenia, jakim jest aeropress. Działa ono na zasadzie strzykawki – zmieloną kawę należy zalać wodą, a następnie przecisnąć pod ciśnieniem przez filtr z papieru i metalu tym samym pozbywając się fusów. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, gdyż stosuje się go dopiero do 2005 r. Metoda ta łączy w sobie cechy parzenia przelewowego i tłokowego.

Korzystanie z aeropressu pozwala na szybkie zaparzenie kawy. Jest także łatwy w czyszczeniu. Można w nim uzyskać napar o zróżnicowanej mocy i smaku. Wadą może być dla niektórych osób sposób użycia tego urządzenia. Jest jednak świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto lubi eksperymentować i testować alternatywne metody parzenia kawy.

French Press

French Press to metoda parzenia kawy wykorzystująca tłok z metalowym filtrem. Dzięki niemu kontakt kawy z wodą jest dłuższy, co pozwala zyskać pełniejszy spam oraz aromat. To właśnie najważniejsza zaleta tego sposobu parzenia. Nie wymaga także używania papierowych filtrów, które szybko się zużywają. Przed nasypaniem kawy należy ją jednak dokładnie zmielić na drobne elementy. W naparze mogą pozostawać jej resztki, co może być dla niektórych wadą.

French Press ze względu na wygodę użytkowania można z powodzeniem zastosować w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się w ulubione ziarna oraz odpowiednie urządzenie.

Pour-over

Jest to metoda ręcznego przelewu. Wymaga cierpliwości oraz dokładności, aby przygotować napar o optymalnym smaku i aromacie. Do jego przygotowania potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni dzbanek oraz filtr w kształcie stożka. Należy także zadbać o odpowiedniej jakości kawę o średnim stopniu zmielenia.

Metoda ta pozwala zachować pełną kontrolę nad całym procesem parzenia i dopasować napar do własnych preferencji. Filtry zbierają drobne cząstki kawy, dlatego napar jest czysty i klarowny. Wadą jest jednak to, że ta metoda parzenia wymaga czasu oraz doświadczenia.

Pour-over to dobre rozwiązanie dla miłośników kawy czerpiących przyjemność z samego rytuału.

Na jaką metodą alternatywnego parzenia kawy warto się zdecydować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, czego oczekujesz po procesie parzenia kawy. Jeśli lubisz ten rytuał i nie chcesz się spieszyć, to możesz z powodzeniem wybrać pour-over lub chemex.

Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tajnikami tych metod i poznać inne, alternatywne sposoby na przyrządzenie kawy, skorzystaj z naszej oferty warsztatów. Możesz także wziąć udział w szkoleniach lub pokazach alternatywnych metod przygotowywania tego aromatycznego naparu. Takie warsztaty mogą być także ciekawą propozycją na urozmaicenie spotkania firmowego czy rodzinnej imprezy. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że pokaz lub warsztat parzenia doskonałej kawy może być świetnym pomysłem także dla Ciebie.